Celoroční projekty

Zelený ostrov

Projekt, který popisuje návrat života na pustý ostrov zničený výbuchem sopky.
Každou část projektu uvádí pohádka hraná p. učitelkami. Vystupují v nich zvířátka

z naší školky (myška, ježek, žabka) a na příběhu Zeleného ostrova se děti seznamují se sílou přírody.

Projekt je rozdělen do osmi částí, které symbolizují fáze postupného návratu života na ostrov.

V první kapitole začínáme výbuchem sopky, který se může simulovat podle návodu z knihy

smícháním vody, sody, jaru a octa. Potom modelování sopky z těsta

a pomocí Orffových nástrojů napodobování zvuků sopky.

Dále se projekt zaměřuje na neživou přírodu, horniny a minerály.

Zde se dětem v pohádce ukáže, jak se vlivem počasí rozpadají horniny a kameny.

Malujeme na kameny a vyrábíme kamenné mozaiky a pexesa.
    Třetí kapitola je věnována odvážlivci, který byl na ostrově spatřen jako první – pavoukovi.

Ten se na ostrov dostal pomocí své pavučiny, a proto s dětmi pavučiny kreslíme, zkoušíme

po nich chodit jako pavouci. Také vyrábíme pavouky z vlny i papíru.
    Semena, která přilétla a připlavala, jsou námětem čtvrté kapitoly. S dětmi si povídáme, jak mohou semena cestovat. Na vycházkách zkoušíme foukat do pampelišek. Sázíme zeleninová semena na záhonek.

A z některých děláme mandaly.
    Vrátili se i někteří živočichové, kteří jsou tématem kapitoly páté, a šestá kapitola se zaměřuje na rostlinstvo. Lidská noha stanula na ostrově v sedmé kapitole a osmá, poslední,

hledá odpověď na otázku, jaká bude budoucnost ostrova.

Zlatý klíček

Hlavní myšlenky Zlatého klíčku:
* Je slunce obyčejná hvězda, kterých můžeme vidět na obloze nepočítaně?
    Je jednou z hvězd, ale pro lidi, zvířata, květiny a stromy je to ta nejdůležitější hvězda na světě.

* Proč je tak důležitá?
    Je to malíř, který posílá světelné paprsky rozkládající se na barvy duhy. Je i naším hodinářem, který určuje čas a střídá roční období.

Také koloběh vody je poháněn na sluneční pohon. Bez slunce by zelené rostliny nemohly tvořit v procesu fotosyntézy cukr, obživu pro vše živé na naší planetě. Když sedíme u ohně, málokdy nás napadne, že to, co nás hřeje je vlastně sluneční energie, která se hořením uvolňuje. Naše domovy jsou vytápěny uhlím, plynem, auta jezdí na benzín z ropy. Ve všech těchto palivech je také uložena sluneční energie. Života na naší Zemi bez Slunce prostě není vůbec možný!!!

Celou tematiku s dětmi otevřeme pomocí kouzelných klíčků, které stejně jako Slunce dokážou odemykat nejrůznější části lidského bytí na planetě Zemi.

Odemykání:
Zlatý klíček odemyká