Dostavba školy

V červnu 2024 proběhlo zahájení dostavby areálu školy. Zvládli jsme změnu organizace stravy v ZŠ. Přestěhovali jsme jídelnu a vše ze staré budovy. Velké díky vám všem za pomoc na brigádách, ale i mimo ně.
V tuto chvíli jsou buňky ve dvoře s přístupem z ulice Družstevní v provozu a slouží jako provizorní jídelna a zázemí provozních zaměstnanců a paní hospodářky. V pondělí 3. 6. proběhlo předání staveniště mezi obcí Ostopovice, školou a stavební firmou. Tím se uzavřela dlouhá etapa staré školy od roku 1796. Od úterý 4. 6. je vstup do areálu pouze z ulice Družstevní přes stodolu. Jedná se o zásadní změnu. Stodola je tak nový a důstojný prostor nejen pro vstup, ale mnoho aktivit, které nás zde čekají.

Velká a důrazná výzva pro nás všechny – novým vstupem vzniknou dopravní rizika. Buďme k sobě ohleduplní. Dodržujme žluté vodorovné čáry na ulici Družstevní, nevjíždějme bez důvodu do vjezdu k buňkám. Opatrně vjíždějme na ulici Družstevní kolem restaurace, tam je velmi úzký chodník. Chraňme zdraví a bezpečí dětí, ale i svoje.

S obcí Ostopovice řešíme i častější kontroly Policie ČR a zároveň pomoc. Zahrada školy je zatím pro veřejnost v odpoledních hodinách uzavřena - i zde probíhají stavební práce.

A co nás čeká přestavbou areálu?
V roce 2018 vznikla studie dostavby celého areálu, kterou stejně jako v roce 2008 připravila architektonická kancelář EA architekti s.r.o. – manželé Eva a Zdeněk Eichlerovi. Zadání, které společně formulovalo vedení obce, vedení školy, ZUŠ Střelice a další spolky, požadovalo nové prostory pro výuku, ale i pro komunitní život v obci.

Připravený projekt dostavby školy zahrnuje:
1 učebna MŠ
4 učebny pro ZŠ (jedna z nich je kmenová) - i nadále zde bude pouze 1. stupeň ZŠ
1 multifunkční učebna pro výchovy
1 multifunkční sál pro sport, kulturu a relax
2 učebny pro ZUŠ Střelice
nový provoz jídelny a výdejny
zelenou střechu pro výuku
zázemí pro pedagogické i provozní zaměstnance
Budova bude sloužit nejen pro potřeby školy, ale i jako prostor pro komunitní život v obci pro zájmové aktivity spolků a pronájmu pro soukromé účely.

Dispozice budovy pokračuje v započatém konceptu kruhů a jejich výsečí. Škola bude vytápěna tepelným čerpadlem, větrána za pomocí rekuperace, dešťová voda bude stále jímána a využívána ke splachování. Součástí projektu je i vrtaná studna s  využitím vody na zálivku a splachování záchodů v době sucha.

Dokončení stavby je předpokládáno v polovině roku 2025. Náklady na stavbu přes 100 000 000 Kč budou většinově hrazeny z dotací. Stavbu financuje a zadává obec Ostopovice.

Děkujeme za stálou podporu a důvěru vedení obce Ostopovice, dětí a rodičů, občanů. Vážíme si toho, že podpora školství, komunitního života a kvalitní architektury je v Ostopovicích jednou z priorit.

Od roku 2024 probíhá přestavba areálu a rekonstrukce nové stodoly.

vizualizace
dostavby